JAK VYBRAT STÍNIDLO

Pokud vybíráte stínidlo, promyslete tři základní kritéria:

TVAR

V současné době mám ve své nabídce dva základní tvary stínidel – válec a komolý kužel (kónické stínidlo). Válec je univerzální a lze na něho použít všechny vzory látek  a druhy sušených květin. U komolého stínidla je potřeba dát pozor na dekoraci – nehodí se lineární nebo podlouhlé tvary. Na druhou stranu – kónická stínidla rozhodně stojí za zvážení – některé klasické typy lamp s nimi vypadají lépe, než s válci.

Velikost –  stínidla ve tvaru válce

Na malou lampičku jsou ideální stínítka o průměru 15 nebo 20 cm.

Větší stolní lampa nejlépe vynikne  se stínidlem o průměru 20, 30 nebo 35 cm.

Na stojací lampu (lampa od země) se nejlépe hodí stínítka o průměru 30, 35 nebo 40 cm.

U lustrů záleží, v jaké místnosti budou umístěny. Do menších místností nebo nad stůl vybírejte stínítka o  průměru od 30 cm nahoru a do větších místností průměr  40 nebo 50 cm. V případě zájmu vám na zakázku ráda udělám i větší kousky až do průměru 80 cm.  Ale samozřejmě bude krásný i úzký dlouhý lustr, fantazii se meze nekladou:-)

velikost – KÓNICKÁ STÍNIDLA

V současné době mám v nabídce dvě velikosti kónických stínidel:

Na malou stolní lampičku – průměr spodního kruhu 20cm, horního kruhu 10cm a výška stínidla 20cm

Na větší stolní lampu nebo malý lustr – průměr spodního kruhu 30 cm, horního kruhu 15 cm a výška stínidla 19 cm.

horní nebo dolní úchyt stínidla – Lampa nebo lustr

Většina stínidel  je univerzální a dá se použít jak na lustr tak na lampu. Některá ale mají design, který dopředu určuje, jestli je vyrobeno pro lustr nebo lampu. Např stínidlo Claudia, může být ve stávající verzi použito pouze na lampu, protože na lustr by byli ptáčci vzhůru nohama:-) Lustrová varianta stínidla jde samozřejmě vyrobit také, je potřeba to zmínit v objednávce.

K čemu bude lampa sloužit

Pokud plánujete stínidlo instalovat na lampu, která bude sloužit jako hlavní zdroj světla, např. lampička, u které čtete knihu, vybírejte stínítka, kterými dobře prostupuje světlo, tzn. buď papírová, nebo světlá s bílým panelem. Pokud bude lampa sloužit jako doplňkové světlo např. v obýváku a většinu času bývá vlastně zhasnutá, vybírejte tak, aby vám ladila ke zbytku interiéru, např. k závěsům nebo pohovce.

Podstavce na stínidla

Stínidla lze použít na stolní, stojací nebo stropní lampy. Jsou kompatibilní s objímkami E27 a E14, zkombinujete je tedy s prakticky s každým typem podstavce lampy prodávaného v ČR. Samostatné podstavce na lampy koupíte ve specializovaných prodejnách se stínidly a také v Ikea a hobby marketech typu Unihobby.

Starší lampy mají často atypické úchyty, pokud chcete pořídit nové stínidlo na historický kousek, prosím změřte vnitřní rozměr úchytu stínidla, abychom se ujistili, že moje stínidlo bude na vaši lampu sedět.

Jaké žárovky používat?

Používejte výhradně s LED žárovkami vyrobenými v souladu s Nařízením Komise (ES) č. 244/2009 upravující požadavky světelných zdrojů pro domácnost.